Vinylové panely, obklady, dlaždice

Ak premýšľate o tom, ako rýchlo zrenovovať podlahu vo svojom dome a najlepšie bez toho, aby ste museli hľadať drahú renovačnú firmu, zvážte použitie vinylových panelov. Takzvané PVC podlahové dlaždice sú čoraz obľúbenejším spôsobom povrchovej úpravy podláh. Nie je to prekvapujúce. Priťahujú pozornosť, môžu ľahko úplne zmeniť vzhľad bytu a navyše si ich môžeme položiť sami. Ešte donedávna sme si museli vyberať medzi známou keramickou dlažbou alebo plávajúcou podlahou, keď sme si ju chceli vyzdobiť. Teraz môžeme na tento účel použiť aj PVC panely. Samolepiaca vinylová plávajúca podlaha je ideálny materiál na rýchlu renováciu podlahy, ktorú si môžete urobiť sami. Dôležité je, že PVC dlaždice môžeme bez akejkoľvek pomoci položiť priamo na materiál, ktorý sme predtým položili na podlahu. Stačí ho dobre odmastiť, aby samolepiace vinylové dlaždice dobre priľnuli k podlahe. Potom už zostáva iba položiť a prilepiť vinylové dlaždice na podlahu. Samolepiace vinylové podlahové panely sa skladajú z dvoch vrstiev. Spodná vrstva je vyrobená z pružného PVC, takže panel je odolný a má dlhú životnosť. Na nej sa nachádza vrchná vrstva, na ktorú sa aplikuje potlač vybraného motívu.

Samolepiace vinylové panely s ľubovoľným vzorom

Možnosť potlače ľubovoľného vzoru je ďalšia mimoriadne dôležitá výhoda vinylových panelov. Poskytuje nám možnosť vybrať si panely z neobmedzenej kolekcie motívov. Môžeme si vybrať panely s motívom dreva, betónu, mramoru, prírody, mozaiky, krásnych orientálnych vzorov, abstrakcií a dokonca aj detskými motívmi podľa svojho vkusu a výzdoby miestnosti, v ktorej ich chceme použiť. Vďaka voľnému výberu potlače a širokej škále motívov si určite nájdeme samolepiaci podlahový panel do izby alebo kuchyne. Mimoriadne dôležité je aj to, že elegantný vzhľad a špecifickosť vinylových dlaždíc nám umožňuje ich použitie v akejkoľvek miestnosti. Podlahu z PVC panelov možno položiť v najbežnejších miestnostiach – v kuchyni alebo kúpeľni, ale aj inde. Nič vám nebráni ozdobiť si chodbu, obývačku alebo spálňu vinylovou dlažbou so vzorom podľa vlastného výberu. Vďaka vlastnostiam vinylových panelov je ich použitie v detskej izbe bezpečné. Najmä keď máme zaujímavú kolekciu detských vzorov na PVC dlaždiciach.

Bezpečné a odolné PVC dlaždice

Veľmi dôležitou otázkou v prospech výberu vinylových panelov na podlahu sú aj ich vlastnosti. Jedna z najdôležitejších je odolnosť voči vlhkosti, a preto po nich čoraz častejšie siahame ako po alternatíve k tradičným keramickým obkladom v miestnostiach, ako je kuchyňa alebo kúpeľňa. Rozliata voda alebo iné kvapaliny nepredstavujú pre vinylové panely žiadny problém. Stačí ich len utrieť. To isté platí aj pre ostatné miestnosti, ako je jedáleň, obývačka alebo detská izba. Každý z nás niekde vylial nejakú tekutinu a potom sa bál o drevenú podlahu. So samolepiacimi PVC dlaždicami to vôbec nie je problém. Keramické dlaždice sa samozrejme môžu tiež utierať. PVC dlaždice však majú oproti nim ďalšiu výhodu. Sú teplejšie a odolnejšie. Na rozdiel od tradičných dlaždíc veľmi dobre vedú teplo, takže chôdza po nich je oveľa príjemnejšia. Za zmienku stojí aj to, že vinylové panely možno položiť aj na podlahové vykurovanie. Po druhé, podlahové panely z PVC sú odolnejšie ako tradičné, hoci sa to nezdá. Pád ťažkého predmetu v kuchyni alebo kúpeľni zvyčajne spôsobí prasklinu alebo odštiepenie dlaždice. V prípade vinylových dlaždíc sa tohto nemusíte obávať. PVC panely sú tiež odolné voči poškriabaniu a oderu. Použitie vysokokvalitných materiálov a digitálnej potlače zaručuje ich trvanlivosť. Ani v často navštevovaných miestnostiach sa nemusíme obávať, že by sa motív zotrel alebo že by panely neboli také trvanlivé. Ďalšia výhoda PVC podlahových panelov oproti keramickej dlažbe je, že vďaka špeciálnym vlastnostiam vinylu nevydávajú PVC dlaždice pri chôdzi prakticky žiadny zvuk. To je výhoda, ktorá stojí za zváženie pri výbere podlahy do detskej izby. Každý, kto má alebo mal dieťa, ktoré sa často a ľahko budí, vie, aké je to dôležité.

Vinylové panely ako dekorácia na stenu

Samolepiace vinylové panely sú mimoriadne zaujímavý a pôsobivý spôsob úpravy moderných a módnych interiérov. Vinylové dlaždice, ktoré sa lepia na stenu, sú jedným z najmodernejších riešení poslednej doby. Interiéroví dekoratéri ich čoraz častejšie používajú pri zariaďovaní najprestížnejších a najmodernejších interiérov. Dôležité je, že sa používajú nielen na podlahy, ale aj na steny. To vytvára úžasný vizuálny efekt a je základom pre ďalšie zariadenie. Vďaka rozmanitosti vzorov možno vinylové panely na stenu použiť v miestnostiach zariadených v modernom, industriálnom, klasickom alebo retro štýle. Vinylovým obkladom môžeme prekryť existujúce obklady v kuchyni alebo kúpeľni, čo nám podobne ako pri podlahách umožní rýchlo a pomerne lacno úplne zmeniť výzdobu miestnosti. Môžeme ich použiť aj pri zariaďovaní nového interiéru a nahradiť nimi klasické dekorácie z PVC obkladov. Univerzálnosť vinylových dlaždíc umožňuje ich použitie bez ohľadu na štýl, v ktorom sme si byt zariadili. Samolepiace vinylové panely s betónovým motívom budú ideálne pre lofty alebo byty v industriálnom štýle, ktoré odkazujú na postindustriálne priestory a sklady. Práve tu najlepšie vyzerajú motívy strohého betónu alebo plechu na podlahe alebo stenách. Na druhej strane, na modernú výzdobu môžeme použiť vinylové panely s abstraktnými, mramorovými alebo geometrickými vzormi. Pre tradicionalistov, ktorí majú radi klasický, retro alebo vintage štýl odporúčame PVC panely s krásnymi a farebnými orientálnymi vzormi, portugalskými keramickými motívmi alebo panely s kvetinovými a rastlinnými vzormi. Ako vidíte, široký výber motívov a nesporné výhody samolepiacich vinylových panelov nám umožňujú vytvoriť pôsobivé zariadenie podlahy a stien prakticky v každej miestnosti.